www: HTTP standard projde první velkou revizí za posledních 16 let, weby budou rychlejší a efektivnější

Rubrika: byznys | www @

Základem datové komunikace a přenosu webů je protokol standardu HTTP, nyní by měl projít první velkou aktualizací, současná používaná verze HTTP 1.1 byla přijata už v roce 1999. IETF HTTP Working Group nyní oznámila, že oficiálně schválila HTTP/2 specifikaci, která nyní musí projít řadou redakčních postupů před vlastním publikováním jako nový standard pro použití v prohlížečích a webových službách.

ID-10074169

Navrhovaná norma je založena na vlastní verzi protokolu SPDY vytvořeného Goolem. Mezi jeho několik vylepšení patří komprese polí záhlaví, multiplexing podporující více požadavků na webové servery prostřednictvím jednoho připojení a cache pushing. To vše má za následek rychlejší a efektivnější weby, jak na straně serveru, tak na straně klienta.

Již v současné době lze některé z výhod SPDY využívat, je totiž částečně integrovaný do prohlížečů Chrome, Internet Exploreru i Firefoxu. Nicméně, zatím kromě několik velkých hráčů, jako je Facebook, Twitter a Google, jiní protokol SPDY na svých webech nepodporují.

HTTP/2 používá stejné API HTTP, přechod tedy nebude pro vývojáře nijak těžkopádný. Mark Nottingham, předseda IETH HTTP Working Group vysvětluje, že HTTP/2 není zcela nový standard, je to spíše lepší HTTP.