www: „Otec internetu“ Vint Cerf varuje, směřujeme do doby digitálního temna

Rubrika: antivir | ochranabyznys | www @

Vint Cerf je často popisován jako otec internetu, a nyní přišel s varováním, že obecně je lidstvo na nejlepší cestě k digitálnímu temnému období, v důsledku naší těžké závislosti na rychle se měnících technologiích.

Vint_Cerf

Během nedávného vystoupení na výroční konferenci Americké asociace pro rozvoj vědy, Cerf upozornil na skutečnost, že velká část našeho života, našich vzpomínek a nejvíce ceněných rodinných fotografií, nyní existuje pouze jako kousky informací na pevném disku, nebo v cloudovém úložišti, což je opět stále pevný disk někde v datovém centru.

Lidstvo s příchodem nových technologií bylo naučeno digitalizovat stará média pro účely uchování. Pak se vše zjednodušilo s příchodem digitálních fotoaparátů. Současně ze světa mizí tištěné noviny a časopisy. Lidé nyní posílají e-maily, textové zprávy a tweety, namísto původní písemné korespondence. Vše, i např. řidičské průkazy, se stěhuje do digitálních formátů. Což Cerf označil jako ironický problém.

To, jak se technologie vyvíjejí velkou rychlostí vpřed, zcela pravděpodobně způsobí, že budoucí generace budou mít obrovské úložiště našich digitálních dat. Problém je však v tom, že nebudou mít žádný způsob, jak k těmto datům přistupovat. Vývoj technologií totiž nezajišťuje kompatibilitu s normami, které dnes používáme.

Když se nad tímto zamyslíme, dává to dokonalý smysl. Stačí se podívat na něco tak triviálního jako videohry, např. mnoho her z předchozích let (a není to zas tolik let), již nejsou v souladu s moderním hardware a software, a ty co stále ještě fungují, obvykle nepracují bezchybně. A co víc, informace uložené třeba na disketách, je dnes již obtížné získat, disketová mechanika se časem stala nestandardním hardware.

A nyní si představte, co by se stalo, kdyby z internetu a počítačů všechna data zmizela. Ztratili bychom strašnou spoustu našich dějin, řekl Cerf.

Je tedy hodně toho, co je potřeba udělat pro zachování našich digitálních životů. Vědci z Carnegie Mellon University vytvořili systém, který vytvoří digitální snímek pevného disku počítače tak, že jsou schopni na jiném systému emulovat práci programů. To umožňuje souborům teoreticky zůstat „naživu“.

Cerf na závěr lidem vzkázal tisknout fotografie, na kterých jim opravdu záleží pro budoucí generace.